2019

Piątek 08 listopada 2019

11 Listopada – Narodowe Święto Niepodległości PDF Drukuj Napisz e-mail
Wpisał %s E.Maćkowiak
piątek, 08 listopada 2019 21:14
Artykuły szkoły / Aktualności szkoły

Rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę na stałe wpisała się w kalendarz naszych szkolnych uroczystości. Z tej okazji 8 listopada 2019r. w naszej szkole odbył się spektakl słowno – muzyczny pt. „Pisk Białego Orła” w wykonaniu uczniów kl. VI – VIII.

Fabuła spektaklu osnuta została wokół historii wiejskiej rodziny, która w czasie I wojny światowej przeżywa wojenną traumę – wymarsz ojca i jednego z synów na front. Rodzina ukrywa w swoim domu poetę, który odwołując się do literatury i poezji okresu zaborów, podtrzymuje umacnia patriotyzm domowników. Symbolem wolnej Polski staje się biały orzeł, którego pisk i pióra nie pozwalają tracić nadziei na odzyskania wolności.

Tematycznie przygotowana dekoracja i stroje naszych aktorów umiejętnie przeniosły nas do minionych czasów. Na szczególną uwagę zasługują pieśni patriotyczne, które w piękny i profesjonalny sposób wykonali nasi uczniowie: Hubert Wernicki, Michalina Szpatowicz, Martyna Kędzierska, Zofia Kołata, Honorata Wieczorek, Maja Lis i Szymon Burnecki.
Wydarzenie to było dla nas lekcją patriotyzmu i historii, a także ciągłością pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.
Jeszcze raz dziękujemy naszym uczniom za piękne przedstawienie i wielkie zaangażowanie w ten spektakl, który został przyjęty z entuzjazmem przez naszą zbiorowość szkolną.
Organizatorzy : E. Maćkowiak, D. Janus, A. Medyńska

Nasza szkoła wzięła też udział w ogólnopolskim śpiewaniu hymnu narodowego.

GALERIA


GMINNY DZIEŃ SENIORA PDF Drukuj Napisz e-mail
Wpisał %s Magda Szczepaniak
piątek, 08 listopada 2019 07:31
Artykuły przedszkola / Aktualności przedszkola

"Zdrowia, szczęścia i słodyczy tego dziś zerówka życzy!

W poniedziałek pomyślności, a we wtorek kosz radości!

W środy, czwartki precz zmartwienia!

Niech i w piątki strapień nie ma!

Na soboty i niedziele życzymy odpoczynku wiele.

To nie koniec życzeń jeszcze !

Emerytury życzymy większej.

Niech Wam życie płynie miło!

Żeby Wam trosk ubyło!"

Podczas uroczystości z okazji "Dnia Seniora", 6-latki z Przedszkola im. Pluszowego Misia w Szlichtyngowej, zaprezentowały się w programie artystycznym, przygotowanym specjalnie na tę okazję. Inscenizacja uświadomiła gościom, że lekarstwem na wszelkie ich kłopoty i problemy jest śmiechoterapia. Dzieci były bardzo przekonujące, gdyż seniorzy byli bardzo rozbawieni. Spotkanie to było znakomitą okazją do kształtowania u dzieci, już od najmłodszych lat szacunku do osób starszych i z pewnością pozostanie w pamięci naszych kochanych Seniorów.

Notatkę sporządziła: Magdalena NalepińskaWtorek 05 listopada 2019

Wycieczka do kopalni miedzi i soli PDF Drukuj Napisz e-mail
Wpisał %s E.Maćkowiak
wtorek, 05 listopada 2019 21:55
Artykuły szkoły / Aktualności szkoły

4 listopada klasy trzecie i czwarta z wychowawczyniami: B. Weleszczuk, D. Szuflita – Szenknecht, R. Kokorniak oraz z panem dyrektorem D. Miką udały się do kopalni miedzi i soli Polkowice- Sieroszowice wchodzącej w skład KGHM Polska Miedź S.A. Po terenie kopalni wycieczkę oprowadził pan Radosław Roboski – kierownik powierzchni.

Idąc codzienną drogą do pracy każdego górnika kolejno poznawaliśmy wszystkie pomieszczenia znajdujące się na powierzchni kopalni: biuro przepustek, szatnię hakową, łaźnię, lampownię, cechownię, windę, nadszybie- załadunek rudy. Obejrzeliśmy aparaty ucieczkowe- urządzenia do wytwarzania tlenu. Zostaliśmy oprowadzeni po placu i magazynie kopalni oraz magazynie soli. Poznaliśmy też sprzęt i pracę ratowników na stacji ratownictwa górniczego. Widzieliśmy wystawę obrazującą tradycje górnicze i historię Polskiej Miedzi.
W restauracji Oberża czekała na nas słodka niespodzianka. Każdy uczestnik wycieczki otrzymał mały albumik ze zdjęciami. Był też upominek dla szkoły- duże bryły soli.
Była to bardzo ciekawa forma poznania z bliska wyjątkowo trudnej i niebezpiecznej pracy górnika.
Serdecznie dziękujemy panu Krzysztofowi Raczyckiemu za pomoc w organizacji wycieczki.
GALERIA

 


XIX DZIEŃ PAPIESKI - WSTAŃCIE, CHODXMY! PDF Drukuj Napisz e-mail
Wpisał %s E.Maćkowiak
wtorek, 05 listopada 2019 21:53
Artykuły szkoły / Aktualności szkoły

W ramach obchodów XIX Dnia Papieskiego, który obchodziliśmy pod hasłem "Wstańcie, chodźmy!" uczniowie naszej szkoły po raz kolejny włączyli się w ogólnopolską akcję zbiórki pieniędzy na rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która finansuje stypendia dla zdolnej młodzieży z uboższych rodzin. Czternastu wolontariuszy zbierało pieniądze na ulicach Szlichtyngowy i w miejscowościach należących do gminy, tj. Górczyny, Goli i Zamysłowa. Zbiórka  trwała do 31 października  i zebrano 1064 zł.
Z tego miejsca chcemy podziękować wszystkim mieszkańcom, którzy nas serdecznie przyjęli i wsparli swoją hojnością.
K. Felińska, E. Moskalewicz


Akcja ,, Szkoła pamięta” PDF Drukuj Napisz e-mail
Wpisał %s E.Maćkowiak
wtorek, 05 listopada 2019 21:52
Artykuły szkoły / Aktualności szkoły

Organizatorzy akcji w naszej szkole składają serdeczne podziękowania, tym wszystkim, którzy wsparli to szlachetne przedsięwzięcie.
Jednocześnie informujemy , że jeszcze przed Świętem Zmarłych, znicze zebrane podczas nasze akcji zapłonęły w Warszawie i Lwowie, upamiętniając poległych za Ojczyznę.

Miłą i niespodziewaną informację  otrzymaliśmy od Dyrektora z zaprzyjaźnionej szkoły w Witoszycach. Otóż, nasze  lampiony pojechały również na Litwę. W  tych dniach zadumy i  pamięci o zmarłych, zostaną zapalone w miejscowości Zułowo.  W dworze Zułów przyszedł na świat  Józef Piłsudski. Na cmentarzu na Rossie w Wilnie, zostaną również złożone w mauzoleum Matka i Serce Syna. Jest to grób matki Józefa Piłsudskiego i miejsce, gdzie spoczywa serce Marszałka Polski.
Dziękujemy!
,, Nie umiera ten, kto żyje w sercach naszych”

 Poniedziałek 04 listopada 2019

Coroczna Akcja Sprzątania Grobów PDF Drukuj Napisz e-mail
Wpisał %s E.Maćkowiak
poniedziałek, 04 listopada 2019 22:10
Artykuły szkoły / Aktualności szkoły

Kiedy na naszym Cmentarzu Komunalnym zaczynają się wielkie przygotowania do zbliżającego się Dnia Wszystkich Świętych wychowawczynie Bronisława Weleszczuk i Donata Szuflita – Szenknecht ze swoimi wychowankami odwiedzają opuszczone i zaniedbane groby żołnierskie. Sprzątamy groby, zapalamy znicze, stawiamy kwiaty. Tak uczymy patriotyzmu i poszanowania miejsc pamięci, wzmacniamy poczucie wspólnoty i odpowiedzialności.

ZDJECIEśroda 30 października 2019

Dzień Pieczonego Ziemniaka PDF Drukuj Napisz e-mail
Wpisał %s E.Maćkowiak
środa, 30 października 2019 19:54
Artykuły szkoły / Aktualności szkoły

18 października 2019 r. w godzinach popołudniowych klasa VB pod opieką wychowawcy oraz zaangażowanych Rodziców wzięła udział w ognisku zorganizowanym z okazji Dnia Pieczonego Ziemniaka.

Uczniowie piekli ziemniaki i kiełbaski, zajadali się pysznym ciastem, upieczonym przez Mamy. Wspólne biesiadowanie przy ognisku to nie jedyna atrakcja. Dzieci brały udział w zabawach integracyjnych: biegu na trzech nogach (który podpatrzyliśmy, oglądając film „Ania z Zielonego Wzgórza”), biegu w workach na czas  oraz  rzucie „pyrą” do celu.
Dzięki uprzejmości p. Julii Wieczorek piątoklasiści mieli okazję spróbować swoich sił na strzelnicy. Pod okiem doświadczonej pani instruktor uczniowie strzelali do tarczy z broni długiej. Rywalizacja,  a jednocześnie zabawa chyba się dzieciom podobała, ponieważ niektórzy kilkukrotnie próbowali pobić własne rekordy.
Zabawa była przednia, a mogła się odbyć dzięki pomocy Rodziców uczniów kl. VB, p. Julii Wieczorek  i  p. Jacka Katyńskiego z LOK-u, p. Dyrektor ZGKiM i kilku innym uczynnym osobom, którym serdecznie dziękuję.
Justyna  Jasik

 

ZDJECIA


Akcja ,,Szkoła pamięta” PDF Drukuj Napisz e-mail
Wpisał %s E.Maćkowiak
środa, 30 października 2019 19:45
Artykuły szkoły / Aktualności szkoły

Z okazji  80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej i 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Ministerstwo Edukacji Narodowej podjęło inicjatywę upamiętniającą te wydarzenia i postacie z nimi związane. Nasza szkoła włączyła się do tej akcji bardzo chętnie. Dzieci z klas 1-3 pod opieką p. Bronisławy Weleszczuk i Donaty Szuflity - Szenknecht  uporządkowały nagrobki, a także zapaliły znicze na  grobach osób zasłużonych i cenionych w naszej społeczności  lokalnej.

Natomiast nauczyciel historii Witold Jasik razem z opiekunem samorządu uczniowskiego , panią Barbarą Mech i harcerzami 31. Drużyny Harcerskiej im. Zawiszy Czarnego w Szlichtyngowej   przeprowadzili akcję zebrania zniczy, które zapłoną podczas Święta Zmarłych  na grobach bohaterów tamtych jakże  ważnych dla kraju wydarzeń. To osoby, które w walce o wolność Ojczyzny oddały za nią najwyższą cenę, życie.
Wszystkim uczniom naszej szkoły, którzy wsparli akcję, należą się ogromne podziękowania. Podczas zbiórki zebrano i oklejono naklejkami z logo naszej szkoły  aż 235 zniczy.  Ich blask rozświetli miejsca bardzo bliskie sercu każdego Polaka: Pomnik Małego Powstańca i Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie oraz Cmentarz Orląt Lwowskich we Lwowie. Cześć ich pamięci!
Osobne słowa podziękowania kierujemy również do osób, które przyłączyły się do naszej akcji. Dzięki nim lampiony trafią w odpowiednie miejsce. Serdecznie dziękujemy Dyrektorowi SP Witoszyce jadącemu do Lwowa  i Absolwentowi naszej szkoły mieszkającemu w Warszawie.
GALERIA

 Poniedziałek 28 października 2019

Święto szkoły PDF Drukuj Napisz e-mail
Wpisał %s E.Maćkowiak
poniedziałek, 28 października 2019 17:46
Artykuły szkoły / Aktualności szkoły

W piątek, 25 października 2019r., Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Szlichtyngowej obchodziła swoje święto, związane z XIV rocznicą nadania imienia. W tym roku obchodzimy jeszcze jedną ważną rocznicę dotyczącą Patrona naszej szkoły. Minęło bowiem 40 lat od pierwszej pielgrzymki Papieża – Polaka  do Ojczyzny.
Tego właśnie wydarzenia w dużej mierze dotyczyła uroczysta akademia. Wcześniej uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły uczestniczyli w Mszy Świętej, odprawionej przez ks. Jana Sobolewskiego w intencji naszej szkoły. Następnie wszyscy przeszli do świetlicy miejskiej w Szlichtyngowej. Pan Dyrektor Daniel Mika powitał zgromadzonych gości, księdza proboszcza,  uczniów, grono pedagogiczne oraz Rodziców. Następnie głos zabrał zastępca Burmistrza, p. Błażej Rajman, który przypomniał słowa Papieża, będące swoistym mottem naszej szkoły: „Wymagajcie od siebie, choćby inni od was  nie wymagali”.
Pod kierunkiem p. Renaty Kokorniak, p. Justyny Jasik i p. Małgorzaty Szczepańskiej dzieci i młodzież zaprezentowały kolejne etapy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny. Tekstom i pieśniom uczniów towarzyszyły obrazy i fragmenty filmów z tej podróży. Na zakończenie, z okna świetlicy, dziewczynki wypuściły dwa gołąbki – symbol pokoju, do którego tak często nawoływał Ojciec Święty.
Subtelne oświetlenie oraz dekoracje sprzyjały atmosferze skupienia i zadumy. Mamy nadzieję, że przesłania Jana Pawła II na długo zostaną w myślach i sercach zgromadzonych.
Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w organizacji oraz uczestniczyli w tej ważnej dla naszej szkoły uroczystości.
J. Jasik, R. Kokorniak, M. Szczepańska
GALERIAśroda 23 października 2019

XIX Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę. PDF Drukuj Napisz e-mail
Wpisał %s E.Maćkowiak
środa, 23 października 2019 13:05
Artykuły szkoły / Aktualności szkoły

10 października 2019 r. uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami, rodzicami i opiekunami uczestniczyli  XIX Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rodzin Szkół im. Jana Pawła II.
Mottem spotkania było hasło Dnia Papieskiego. W tym roku: „Wstańcie, chodźmy!”.
Tegoroczne jasnogórskie spotkanie nawiązywano do 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski i do setnej rocznicy urodzin papieża Polaka, która przypada na rok szkolny 2019/2020.
Głównym punktem pielgrzymki była Msza św., której przewodniczył bp Henryk Tomasik
z Radomia, krajowy duszpasterz Rodziny Szkół Jana Pawła II. W swojej homilii biskup zachęcał, byśmy troszczyli się o rodzinę, którą jest Polska, by pozostała wierna Chrystusowi
i podkreślał, że „dzisiaj w szczególny sposób dziękujemy za św. Jana Pawła II, który pielgrzymował po całym świecie, aby utwierdzać braci w wierze”.
Bezpośrednio po Eucharystii miał miejsce akt zawierzenia szkół Matce Bożej Królowej Polski
oraz  został odczytany list do Ojca Świętego Franciszka. Spotkanie zakończyło się odśpiewaniem hymnu Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. 
Po Mszy Św. dzieci  ze swoimi opiekunami udały się do Kaplicy Cudownego Obrazu, aby pokłonić się Matce Bożej, przeszły stacje drogi krzyżowej na jasnogórskich wałach, zwiedzały Sanktuarium, były również przy Źródełku św. Barbary.
Uczestnicy pielgrzymki otrzymali pamiątkowe znaczki i różańce z napisem „Jezu, Ufam Tobie”’.

K. Felińska, E. Moskalewicz
ZDJECIA


Strona 1 z 5
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 Następna > Ostatnie >>

Różności

Pomocne w nauce

Statystyka

Użytkowników : 9
Artykułów : 849
Odsłon : 2299985

Archiwum

  • 2019 (46)
  • 2018 (78)
  • 2017 (70)
  • 2016 (69)
  • 2015 (70)
  • 2014 (39)
  • 2013 (67)
  • 2012 (55)
  • 2011 (109)